wydarzyło się coś ciekawego?

Poinformuj nas o tym

Wojewoda mazowiecki wprowadza nakaz szczepienia kotów

Z powodu 109 przypadków wścieklizny

  • 04 stycznia 2022
  • Patrycja

Zdjęcie: Zdjęcie poglądowe

Wojewoda mazowiecki Konstanty Radziwiłł wydał rozporządzenie, które wprowadza nakaz szczepienia kotów przeciwko wściekliźnie. Właściciele muszą zrobić to w ciagu 30 dni od dnia ukończenia przez pupila trzeciego miesiąca życia. Szczepienie psów już od dłuższego czasu jest obowiązkowe. Nowe rozporządzenie jest związane ze 109 przypadkami wścieklizny na terenie Mazowsza. 

Obszary zagrożone wścieklizną

W rozporządzeniu z dn. 31 grudnia Konstanty Radziwiłł określił obszar zagrożony wścieklizną, który obejmuje: 

  • w Warszawie: dzielnicę Wawer, Wesołą, Targówek, Rembertów, Pragę Południe i Wilanów 
  • w powiecie mińskim: gminy Dębe Wielkie, Halinów, Mińsk Mazowiecki, Siennica, Stanisławów, Latowicz, Cegłów
  • miasta: Halinów, Mińsk Mazowiecki i Sulejówek
  • powiaty: otwocki, garwoliński, kozienicki, radomski, zwoleński, wołomiński i miasto Radom.


Wprowadził też wtedy obowiązek szczepienia wszystkich kotów przeciwko wściekliźnie w terminie 30 dni od ukończenia przez kota trzeciego miesiąca życia, a następnie nie rzadziej niż 12 miesięcy od dnia ostatniego szczepienia. 

Wojewoda przypomniał również, że szczepienie przeciw wściekliźnie psów jest obowiązkowe. Tak, jak w przypadku kotów: pies powinien być zaszczepiony w momencie ukończenia trzeciego miesiąca życia, a następnie nie rzadziej niż co 12 miesięcy od ostatniego szczepienia. 

Szczepień psów i kotów dokonują lekarze weterynarii. 

Wszystko to związane jest ze 109 przypadkami wścieklizny na terenie Mazowsza. Na obszarze, który zagrożony jest wścieklizną obowiązują m.in. zakaz organizowania targów, wystaw, konkursów i pokazów z udziałem zwierząt, które wrażliwe są na wściekliznę. Zakazane są również polowania i odłowy zwierząt łownych. Jest również nakaz trzymania psów na smyczy lub na ogrodzonym terenie zamknięty, a kotów w zamknięciu. 
Ocena artykułu:


Dodaj komentarz

Przepisz kod