Z pośrednikiem czy samodzielnie - z jakich rozwiązań korzystają kupujący w Warszawie?

Wszystko o...


  • 26 maja 2022
  • Mateusz

Zdjęcie: Zdjęcie partnerów

Korzystanie z usług pośrednika w zakupie lub sprzedaży nieruchomości ma wiele zalet, ale każdy musi samodzielnie rozważyć opłacalność takiego rozwiązania, gdyż nie jest ono darmowe. Na co decydują się kupujący z Warszawy? Czy wybierają oferty z biur nieruchomości, czy może raczej wolą kupić mieszkanie bez pośredników?

Współpraca z pośrednikiem – jakie ma zalety i kiedy warto skorzystać z tej opcji?

Chcąc sprzedać mieszkanie, dom lub działkę w dobrej cenie, a przy tym za bardzo nie angażować swego czasu, zdecydowanie warto rozważyć skorzystanie z usług agenta nieruchomości. Oto najważniejsze zalety takiego rozwiązania:

  • Agent nieruchomości ma odpowiednie doświadczenie i potrafi doprowadzić do bardzo korzystnej transakcji dla obu stron – dla kupującego może wynegocjować lepszą cenę, a dla sprzedającego znaleźć chętnych na lokal i odpowiednio go zaprezentować w ofercie.
  • Agenci nieruchomości często współpracują z fotografami, oferują home stagging (aranżację mieszkania w przytulny sposób na potrzeby sesji lub prezentacji przed kupującym) i wiele innych usług.

Niektórym wydaje się, że z usług biura nieruchomości warto skorzystać tylko wówczas, gdy ma się do sprzedania luksusowe mieszkania Warszawa - https://rynekpierwotny.pl/s/luksusowe-mieszkania-warszawa/. Stolica to jednak rynek na tyle zróżnicowany, że współpracę z agentem powinni rozważyć także posiadacze tańszych obiektów na sprzedaż, jak i kupujący.


Czy w Warszawie kupujący chętnie decydują się na oferty od agentów nieruchomości?

Warszawski rynek nieruchomości jest specyficzny – wiele na nim luksusowych, ale i dużo tańszych lokali mieszkaniowych. Kupujący dość chętnie korzystają z usług pośredników, a szczególnie w przypadku chęci zakupu mieszkania lub domu o wyższym standardzie, w określonej lokalizacji lub o innych, mocno sprecyzowanych parametrach. Nie jest to jednak regułą – część kupujących woli samodzielnie wyszukiwać oferty, a także zawrzeć transakcję bez pośredników.

Ile wynosi prowizja dla agenta nieruchomości i kto pokrywa ten wydatek?

Jednym z powodów, dla którego część sprzedających i kupujących nieruchomości unika pośredników jest właśnie kwestia finansowa – warto więc rozwiać ewentualne wątpliwości na ten temat.

  • Agent nieruchomości otrzymuje wynagrodzenie za konkretne działania (najczęściej za sprzedaż nieruchomości). Prowizja jest procentowa i najczęściej opłacana jest przez sprzedawcę. Jej wysokość można negocjować, ale im szerszy zakres działań agenta, tym prowizja będzie wyższa.
  • Umowę z pośrednikiem można zawrzeć na wyłączność lub bez wyłączności, ale wówczas trudno oczekiwać, by pośrednik aż tak mocno zaangażował się w działania na rzecz konkretnego lokalu.

Choć za usługi agenta nieruchomości trzeba zapłacić, to z reguły są one warte swej ceny – doświadczony agent potrafi odpowiednio negocjować, zainteresować nabywców, a także zdejmuje z barków sprzedawcy wiele obowiązków związanych ze sprzedażą nieruchomości. Z punktu widzenia kupującego korzystanie z usług pośrednika również może być korzystne, gdyż niejednokrotnie to właśnie agent nieruchomości jest w stanie wynegocjować korzystniejsze warunki transakcji.


Znajdź fachowca w swojej okolicy


Dodaj komentarz

Przepisz kod

Komentarze